Zdravím všechny příchozí,pokud jste se proklikali až sem...tak se Vám ted budu chvíli věnovat.
Zabývám se stavbou kamenných zdi a sklepů...a o těch v této rubrice bude řeč.Rozděluji je na zapuštěné,tj celé pod zemí...polozapuštěné...kdy je ho část vidět nad teréném..a vstup je po několika schodech..a pozemní..tj bez schodů.Každá z těchto kategorií má své výhody a nevýhody.Ještě,než se rozepíšu dále...Bych se rád vyjádřil k první otázce,kterou mi většinou kladete...co taková věc stojí..alespoň přibližně...? a já tedy k tomu zde napíší svoje.Na tuto otázku není jednoduchá odpověd,protože ve hře je mnoho proměnných,které je třeba zohlednit pří kalkulaci.Vždy to je individuální..stejná věc může stát někde tolik..a jinde jinak.pokusím se zde shrnout faktory..které vsupují do "hry"..Z těchto důvodů nelze cenu řící bez serioního zohlednění všech těchto faktorů.Většinou to funguje zhruba tak...že mi klient(ka) zavolá..nebo napíše..chvíli hovříme..popíšete o co by mělo jít...já se vyptám na určité věci..a pak jsem schopen orintačně:::opravdu orientačně sdělit...co by to tak mohlo stát...Pakliže Váš zájem nadále trvá(neomdleli jste)..můj smích ted..tak většinou následuje fáze dvě..že se za vámi vypravím na konkrétní konzultace...(většinou i vymyšlení celého sklepa)....a pak už se postupuje standartně....Oznamuji,že většině sklepů jsem i architektem,a tvůrcem v jedné osobě....z toho plyne to,že jsem schopen to celé i vymyslet..a na ručně namalovat a okotovat.pokud není třeba stavební řizení..tak to stačí pro další pokračování,pokud přípravu realizuje jiná firma...
1. dostupnost,celkový přístup...jak se tam lze dostat. materiál...svah,přepravní vzdálenosti v rámci staveniště,ke stavbě je potřeba určité místo na uskladnění všech komponentů....je rozdíl,když je tam krásný volný přístup,všude místa dost,anebo když je to na obtížném místě třeba někde ve svahu,kam lze navézt materiál třeba jen ručně a ještě třeba do kopce...
2.o jaký se jedná sklep,podle jeho koncepce(podpovrchový,polozapuštěný,nebo povrchový)
3.jak a kdo bude dělat přípravu...kam se bude vozit vykopaná zemina...zůstane,nezůstane,bede se někde za peníze ukládat,nebo se jen někde deponuje...zemní práce..je tam skála,není tam skála,jaké je podloží....Někdy se stává,že by klient chtěl podzemní sklep,ale spodní voda je příliš vysoko..a z těchto důvodů to bud nelze realizovat,nebo se musí měnit dispoziční řešení(úroven hrubé podlahy musí být nad hladinou spodní vody)..
4.čtvrtý faktor...architektonická náročnost sklepa a požadavky na přesnost
5.materiálové složení sklepa..a vůbec celá jeho konstrukce(někdo má materiál svůj..někde se vozí i stovky kilometrů daleko,pokud je to nevyhnutelné z hlediska materiálové náročnosti klienta..
6. místo..vzdálenost od mého domova..z toho vyplývající náklady na přepravu a ubytování
1....sklepy celopodzemní.
Výhody...většinou nikde nepřekážejí...nezabírají místo na zahradě,mají vynikající teplotní a vlkostní stálost...člověk má pocit,že je více oddělen od okolního světa(někdo ten pocit vyhlédává)...Jejich nevýhody ...větší pracnost...při budování(to ale potom pomine)...z toho vyplývá vyšší vstupní investiční náklady.Další nevýhodou je nutnost udělat větší jámu..tj více zeminy někam přemístit..(uložit).Z hlediska přístupu do něj...vyplývá nutnost zbudovat přístupovou šachtu(tedy pokud není vstup vyřešen jinak).A samotná schodišťová šachta je sklep sám pro sebe,co se týká pracnosti a investičničních nákladů.Další nevýhodou bývá řešení vodního režimu (odvodnění...což někdy bývá až neřešitelný problém..Z tohoto hlediska je to vždy velmi individuální záležitost.Velmi doporučuji si udělat průzkum...někdo volí proutkaře,někdo má osobní zkušenost,že tam je sucho..někdo,kdo třeba ten pozemek nebo místo nemůže znát,třeba z důvodů že to je nově koupeno..tak si třeba nechá udělat sondu...)...Každopádně je to prvotní otázka,na které to celé stojí..je tam voda či není?..Podle toho se potom odvíjí další proces ..či řetězec událostí,které následují....Pokud se rozhodnete pro tento druh sklípku...tak je to vždy nejpracnější a nejdražší varianta.Odměnou vám bude útulný sklípek,kam vám nebude odnikud vidět,obrovské plus je stálost vnitřního mikroklimatu...a většinou tam není signál pro mobily...takže máte klid od mobilů(můj smích ted)...ted vložím pár ukázek .... vložím pár fotek z výstavby.Věnujte prosím pozornost těmto detailům:...
-.celé dílo je koncipováno jako "přídavný prvek"..k již hotovému domu v moderní zástavbě v satelitní části velkého města.Je to vymyšleno a zkonstruováno jako zahradní domek...v jeho nadzemní části je bazénová technologie(pokud je bazén)..pak se tam odkládají sezonní věci jako lyže atd...pak třeba sekačka attd...prostě věci k zahradě.
-. V přízemní části je rohový krb..terasa...slouží to zároveň k venkovnímu posezení.
-. podzemní část(nebo začněme od vchodu...)..začíná za plastovými nebo jinými dveřmi.tedy zvenka nenápadný zahradní domeček..a nikdo netuší,co se skrývá pod ním a za těmi dvěřmi.domeček je pojat v moderním stylu..odpovídá architektonicky hlavnímu domu.Avšak otevřete kouzelné dveře..a ocitnete se v jiném světě.Sejdete dolů a. vrátíte se v čase o několik století zpět.Dovolím si citovat poznámku pana domácího...že nově příchozí návštěvy tomu ani nevěřily..že sklípek je novostavbou..myslely si,že už tam byl.
- Všimněte si jak je vyřešen vstup do sklepa a jak je vyřešen sklad vína...že v té oddělovací stěně mezi mezi schodištovou šachtou je založeno komínové těleso...které po vylezení nad sklep se stane klasickým dvouděrovým komínem...jeden průduch je pro dolní kamínka,druhý potom pro rohový krb.
- Pro znalce...všimněte si,že ve skladu vína je umístěna klimatizační jednotka. A ted tedy pár obrázků z výstavby...a pohled na celkové řešení
Dále si vás dovolím seznámit s procesem vzniku sklepa stejné architektury...účelu,akorát je o trochu větší..stojí tuším na půdorysu osm krát šest metrů...fota jsem se snažil složit chronolicky..snad se mi to podařilo.